Powered by Smartsupp

Živostnost pneumatik a DOT

Jak zjistit stáří pneumatiky ?

 

Každá pneumatika má na bočnici vyražen 12 místný DOT (Date Of Trade) kód, je to něco jako rodný list pneumatiky. Zjistíte z něj informace o výrobci, výrobní sérii a hlavně o datu výroby, které představuje poslední čtyřčíslí. Údaj 4319 vám říká, že pneumatika byla vyrobena ve 43. týdnu roku 2019.

 

Jak moc záleží na datu výroby ?

 

Stárnutí pneumatiky je projevem chemických a fyzikálních procesů, které probíhají u nových nepoužívaných pneumatik velmi pomalu.

Pneumatiky nejsou rohlíky nebo banány a za pár měsíců ani let neztvrdnou, ani nezplesniví.

Výzkumy firmy Michelin  prokazují , že neexistují žádné rozdíly ve výkonech nově vyrobených pneumatik a pneumatik vyrobených před 3 lety. Continental uvádí, že pneumatiky, které byly vyrobeny před méně než 5 lety a jsou dobře skladovány, mají vlastnosti nových pneumatik . Dobré skladování pro pneumatiky znamená uložení na temném suchém místě se stabilní teplotou kolem 15 °C.

 

Jaké pneumatiky se prodávají jako nové?

 

Správně skladované a nepoužívané pneumatiky do stáří 5 let mohou být prodávány jako nové pneumatiky a je možné je dát do normálního provozu. Záruční doba začíná datem koupě pneumatiky, ne datem výroby (DOT) pneumatiky.

 

Celková životnost pneumatiky je 10 let

 

U pneumatik rozlišujte provozní a celkovou životnost.

Celková životnost pneumatik od data výroby je zpravidla 10 let.

Nejdůležitějším datem není datum, kdy byla pneumatika vyrobena (DOT), ale kdy byla namontována na vozidlo. Během provozu je pneumatika vystavena velkému množství negativních vlivů, které se při skladování nevyskytují. Proto začíná pneumatika po montáži významně stárnout.

Provozní životnost pneumatik je až 6 let, pokud se budete o pneumatiky dobře starat. Životnost pneumatiky tedy do velké míry ovlivňuje vy sami.

Na provozní životnost má vliv péče o pneumatiku, styl jízdy, počet najetých kilometrů, jízdní terén, skladování, pravidelnost servisních prohlídek, dofukování a garážování.

Výrobce prémiového obutí Continental doporučuje preventivní výměnu všech pneumatik, a to i těch rezervních, pokud byly vyrobeny před více než 10 lety. Nedívejte se na to, zda jsou ojeté nebo ne.

 

Skladování a používání pneumatik.

 

Pneumatiky mimosezonně skladujte očištěné, nejlépe na suchém, chladném a tmavém místě. Pneumatiky na ráfcích naskládejte na sebe, pneumatiky bez ráfků na stojato vedle sebe.

Alespoň 3 krát za provozní sezónu zkontrolujte tlak v pneumatikách a dohustěte je. Nesprávný tlak v pneumatikách způsobuje nerovnoměrné opotřebení a zásadně zkracuje jejich životnost.

Pravidelně si nechávejte v autoservisu zkontrolovat stav tlumičů a geometrii kol.

Pokud je geometrie podvozku dobře nastavená a tlumiče funkční, pneumatiky se opotřebovávají rovnoměrně.

Myslete na styl jízdy. Agresivní brzdění, nájezd na obrubníky a projíždění děr zkracuje pneumatikám životnost.

Je-li to alespoň trochu možné, parkujte v garáži nebo alespoň na krytém místě. Sluneční paprsky a výkyvy teplot pryž pneumatik nenávratně poškozují.

Pneumatiku kontrolujte i vizuálně, pokud uvidíte vyboulení nebo prasklinky, nechte obutí prověřit v pneuservisu.

 

Zdroj: Michelin , Continental, ADAC


Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).